Opublikowany przez: monika.g 2019-11-02 00:52:42
Autor zdjęcia/źródło: senivpetro/freepik.com
Przytulanie maluszka w pierwszych miesiącach jego życia łagodzi stres, daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala dziecku prawidłowo się rozwijać. Okazuje się, że odwrotna sytuacja, czyli brak czułości nie tylko zaburza rozwój malca, ale też trwale zmienia jego DNA.
Badanie zostało przeprowadzone przez kanadyjskich naukowców, którzy poprosili rodziców 94 niemowląt o prowadzenie dzienników. Mieli w nich zapisywać każdy moment przytulania i dotykania dziecka oraz codzienne czynności takie jak sen, wypróżnienia, karmienia czy płacz.
Po czterech i pół roku naukowcy pobrali od badanych dzieci próbki DNA i odkryli modyfikacje biochemiczne w genach dzieci rzadziej przytulanych.
Oprócz zaistniałych u dzieci mniej dotykanych modyfikacji DNA, na które według naukowców mogą mieć również wpływ czynniki zewnętrzne, odkryto także, że dzieci te mają niższy wiek epigenetyczny. Wiek epigenetyczny to biologiczne starzenie się tkanek i krwi. Nie oznacza to jednak, że dzieci, którym okazuje się mniej czułości dłużej zachowają młodość, tylko że ich rozwój jest opóźniony.
Do tej pory uważano, że opóźnienie rozwoju dziecka spowodowane jest głównie problemami zdrowotnymi, jednak te wyniki pokazują, że jako rodzice mamy ogromny wpływ na rozwój naszych dzieci. Przytulajmy je więc jak najczęściej, aby mogły prawidłowo się rozwijać.
Źródło: focus.pl
ZOBACZ TAKŻE:
Najlepsza pozycja do porodu – tak urodzisz szybciej!>>
Zapalenie płuc u dziecka: jak się objawia, zalecenia dla rodzica i leczenie>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.